Владислав Матеев, главен треньор в ТК Изида: Целта ни е да създадем добри тенисисти
10-10-2020 10:33
Тенис клуб „Изида" (Добрич) години наред е домакин на вътрешни и международни турнири за деца и юноши от различни възрастови групи. Именно базата на този клуб е първата, която позволява в града да се практикува тенис целогодишно.
Клубът започва своето съществуване с построяването на тенис залата в Добрич. Регистриран е и получава лиценз от БФТ през лятото на 2000 г. Две години по-късно са изградени и откритите кортове в градския парк „Свети Георги", а после около тях се прави и целият комплекс.
Идеята и проектът за спортен комплекс „Изида" възниква в главата на Младен Матеев, собственик на едноименната сладоледена фабрика.
От ТК „Изида" споделиха в специално интервю за сайта на Българска федерация по тенис и рубриката „Тенис адреси", че в основната на техния фокус е изграждането на добра основа на деца и юноши и тяхната подготовка за реализация в чуждестранен университет. Вижте цялото интервю с Владислав Матеев, Главен треньор в ТК „Изида".
-Как се роди идеята на вашата фамилия да инвестира в тенис клуб?
- Аз бях малък, някъде на 5-6 години, и точно бях започнал да играя тенис. Бях си харесал този спорт и помолих родителите ми да ме запишат да тренирам. В Добрич имаше открити кортове и започнах да тренирам, но нямаше зала. Така можех да играя само през летните месеци. След това зимата спрях, защото нямаше къде да тренирам. Тогава родителите ми решиха да направят зала за тенис. След залата за тенис регистрирахме клуб, няколко години по-късно изградихме и откритата база, на която разполагаме с четири корта. Впоследствие дойде ред за хотелската част и ресторанта. Така, постепенно, нашият комплекс стана първият по рода си в града и станахме клуб, който разполага с открити и закрити кортове и който позволява тенис да се играе целогодишно.
- С колко деца работите в момента в ТК „Изида"?
- В момента имаме около 90 деца. През летата достигаме до 120-125 деца, иначе постоянните са около 90, които се занимават целогодишно. От тях имаме 20 картотекирани, които се занимават с тенис по-целенасочено. Участват по турнири и тренират повече от останалите. Другите 70 деца се занимават по 2-3 пъти в седмицата, повече за хоби и разтоварване.
- Фокусът на клуба към развитието на професионални тенисисти ли е насочен, или по-скоро към любителския тенис?
- Нашият фокус е да можем да дадем една добра основа на деца в юношеския тенис, да кажем до 16-18 годишна възраст. След това, ако можем да ги изпратим към някой университет в чужбина. Забелязваме, че много от родителите търсят точно такъв тип реализация – чрез тенис децата да си помогнат за университет. Имаме деца, излезли от клуба, които заминаха за Англия. Там играят за университета си, получават стипендия и си облекчават финансовото положение. Дай Боже някой ден да имаме деца и в САЩ. Опитваме се да им помогнем да влезнат в Топ 10 на България. Тази година имаме две момиченца до 16 години, които са в десетката.
- През последните години организирахте десетки турнири, в това число и международни, на кортовете на вашия клуб. Придобихте огромен опит. Ще продължите ли в същия дух?
- Стараем се да бъде изрядни при организацията на турнирите. Към момента получаваме добри отзиви от състезатели и треньори, които идват от България и чужбина. Черпим опит отвсякъде. Но опит се трупа цял живот. За момента получаваме позитивни коментари на това, което предлагаме, хората са доволни. Тази година ситуацията с коронавируса обърка малко плановете и календара ни. Надявам се догодина да успеем отново да се включим в календара на ITF и Тенис Европа. Предполагам, че от федерацията по тенис ще ни съдействат. Федерацията винаги ни е помагала да бъдем едни добри домакини на международните турнири.
- Как се справихте по време на пандемията? Имахте ли сериозни трудности?
- Имахме прекъсване от над 50 дни по време на пандемията. Успяхме да си запазим персонала. В началото родителите на децата бяха доста предпазливи. Но, това е нормално. Все пак всеки си има свои опасения и страхове. Някои от децата подновиха тренировки от по-късен етап – през юли и август. Ние бяхме предприели всички предписани предпазни мерки. Не ни беше проблем да ги интегрираме и да свикнем с прилагането им. Сега в момента сме в пълен състав.
- Готови ли сте за зимния сезон и какво планирате за месеците, в които няма да може да се играе на открито?
- Тази седмица започнахме да подготвяме залата – осветление, отопление, профилактика, почистване на кортовете в залата и т.нат. В момента, в който се развали времето ще се преместим в залата и ще заземим летните кортове. Ако има възможност ще опитаме да организираме някой турнир в зала през новия състезателен период.
- През последните години тенисът се превърна в един от водещите и най-популярни спортове в България. Той ли е най-конкурентният спорт у нас, според Вас?
- През моят поглед е така. За мен категорично тенисът е един от най-конкурентните спортове в световен мащаб изобщо.
- Бизнесът и тенисът могат ли да имат взаимна полза от взаимно сътрудничество?
- Бизнесът може да си прави добра реклама с тениса. Поне при нас се получава добре. Децата обичат сладолед. През тениса ние успяваме да си рекламираме продукта, а това носи положителен ефект. Конкретно в България, тенисът е отличен спорт за реклама.
- Към какво ще се целите в краткосрочен и дългосрочен план?
- На първо място си пожелавам всички да сме здрави, да нямаме здравословни сътресения. Надявам се следващата година да имаме добър сезон и да успеем да наложим повече наши състезатели в десетката на България, независимо от възрастовите групи.