Меню Вход

Основни впечатления на Манук Хиндлиян от Европейската треньорска конференция

Основни впечатления на Манук Хиндлиян от Европейската треньорска конференция
28-10-2018 08:12
На 19 и 20 октомври в академията на Патрик Муратоглу в Ница се проведе традиционната европейска треньорска конференция.

По програмата за развитие на Тенис Европа и Международната Тенис Федерация да участва в събитието от България беше номиниран Манук Хиндлиян.

Представители на България на конференцията освен Манук Хиндлиян бяха Тодор Енев и Даниел Ангелов.

В следващите редове ние искаме да запознаем всички, които проявяват интерес, към основните послания от конференцията с доклад на Манук Хиндлиян.


Европейска треньорска конференция

на 19-ти и 20-ти октомври заедно с моите колеги Тодор Енев и Даниел Ангелов, както и с помощта на „Българската федерация по тенис" имах възможността да присъствам на Европейската треньорска конференция. Домакин беше френската тенис федерация и тенис академия „Муратоглу". Тази година тема на конференцията беше „Женския тенис", като бяха за говорители бяха поканени известни треньори постигнали международни успехи в женския тур, както и бившата номер 1 в света Динара Сафина. Смятам, че информацията до която имах достъп в тези два дни и знанията, които придобих трябва да бъдат споделени с моите колеги от България, затова ще се опитам да направя анализ на основните теми, които бяха презентирани по време на конференцията.


Комуникация:

Независимо дали се презентираше технически, тактически или физически аспект от работата с жени, всички водещи акцентираха, че най-важното е как поднасяме информацията и способността да изслушваме, какво ни казват състезателките:

1.Споделяне – жените имат нужда да споделят, да бъдат изслушвани, следователно когато работим с тях трябва да проявяваме търпение, да слушаме, какво ни казват и на тази база заедно да взимам решения, как да развием играта им.

2. Когато подобряваме техника или тактика (подход) – когато искаме да акцентираме върху аспект от играта, който трябва да се подобри е препоръчително да започнем тази комуникация с положителните елементи, преди да преминем към същинския проблем. Причината е, че ако директно започнем с негативните елементи вероятността състезателката да изгуби увереност е много голяма. Пример: Харесва ми скоростта на твоя форхенд, но ако подобрим участието на краката в удара, той ще стане още по-бърз.

3. Причина защо правим дадено упражнение – от изключителна важност е преди да започнем да правим дадено упражнени е да обясним какво целим да постигнем с него. За жените и момичетата всичко, което правят в корта трябва да има логично обяснение. Пример: в следващите три седмици тренираме топ спин сервис, причината да го правим, че искаме с този удар да неутрализираме ретура на противничката, като го насочваме към слабия и удар и търсим 95% успеваемост на успешен втори сервис.

4. Отказване (танкиране)- често срещано явление дори, когато са най-добре подготвени жените да се отказват (танкират) преди мачът да е приключил. В тези моменти въпреки емоциите, които ни връхлитат, трябва да сме много търпеливи и да се опитаме да запазим спокойствие. Да оставим да мине време и да се опитаме да разберем, каква е причината за това тяхно поведение. Оказва се, че най-често танкират талантливите играчи, а причина за това е високото его, което имат. Колкото повече им се говори, че са талантливи и специални, толкова повече създаваме в тях усещането, че са непобедими. Това което се случва, когато започнат да губят е, че те не искат да се разделят с това усещане за непобедимост и начина да го направят е като покажат незаинтересованост към мача – примери са Пати Шнидер, Ник Кириос и др...

5. Доверие – преди да започнем да променяме каквото и да е в играта на нашите състезателки, първо трябва да спечелим тяхното доверие на 100%. Най-добрия начин да го постигнем е, чрез позитивен подход и добра комуникация.


Техника:

По време на конференцията най-силно впечетление ми направиха три технически теми.

1. Тайминг + баланс – способността да правят контакта с топката на едно и също място, тоест да е в тяхната комфортна зона е от изключителна важност за успеха на състезателките. За разлика от мъжете, които могат да компенсират нестабилен баланс или не добър контакт с топката, благодарение на силно развитите си коремни мускули и изключителната сила в краката си, жените нямат тази възможност. При тях всяка загуба на баланс и контакт с топката извън зоната на комфорта, води до намаляване на ефикасността на ударите. Поради тази причина развитието на тайминг (навременна двойна опора, навременно завъртане на раменете, навременно тръгване към топката и навременен контакт на ракетата с топката), както и развитието на динамичен баланс е една от основните ни задачи, когато развиваме техниката на нашите състезателки.

2. Способност да удрят топката по възходяща траектория – една от основните тактики в модерния женски тенис е способността да „вземем" от времето на противника за реакция за следващия удар. Най-ефикасният начин е като научим състезателките да правят контакта с топката преди тя да е стигнала най-високата си точка след като е тупнала в тяхното поле и при всяка възможност да правят контакта с топката пред основната линия

3. Замах назад на Форхенд - има три основни техники, които жените използват при замах назад, когато изпълняват форхенд:

-outside – когато ракетата върви само пред гърдите, тоест само от форхенд страната (Саманта Стоусър)

-middle – когато ракетата в замаха назад е на едно ниво с удрящото рамо

-inside – когато ракетата минава зад удрящото рамо. От направено проучване се оказва, че 76% от топ 50 на света използват този вид техника в замах назад на форхенд, както и всички победителки в турнирите от големия шлем в последните години с изключение на Саманта Стоусър. Моето обяснение за използването на тази техника е по-малката еластична енергия, която създават в замаха назад в сравнение с мъжете, поради по-малката сила в горната част на тялото. За да компенсират, те увеличават големината на замаха за да могат да генерират достатъчно ускорение в зоната на контакта. Разбира се, този вид замах изисква повече време за подготовка и една от нашите задачи е да адаптираме техниката така, че да е ефективна и срещу бързи и дълбоки удари от страна на противничката. Подходящи упражнения за тази адаптация бяха показани, като се акцентираше върху способността състезателките да правят повече от едно двигателно действие докато играят.

Пример – докато топката лети към тях трябва да направят два замаха на форхенд

Пример – докато топката лети към тях замахват от бекхенд страната и без пауза замахват към форхенд

Идеята е да скъсим времето за изпълнение на замаха и състезателките сами да адаптират движението си към различни като характеристика топки


Упражения за концентрация в корта

Една от интересните презентации беше свързана с упражнения в корта, които да подобрят концентрацията на състезателките. Бяха демонстрирани редица упражнения, които са ефикасни и биха били от помощ за всеки треньор. Ще опиша две от тях. За колегите, които имат интерес тези презентации ще бъда качени в сайта: www.tennisicoach.com

Упражнение 1

Червена, оранжева и жълта топка

Треньорът подава 1-ва топка към една от състезателките и в зависимост от цвета на топката играчите трябва да играят на червен корт, оранжев или цял корт

Упражнение 2 – прогресия на упражнение 1

същото условие, но когато играят с червена топка – 1-вия удар в разиграването трябва да е форхенд, когато разиграват с оранжева 1-вия удар е Бекхенд, а когато играят с жълта, разиграването започва с воле. Ако 1-вия удар не според изискванията на упражнението, играчът губи точката.

Scientific approach in coaching female players – ще отделя специално внимание на една презентация, представена от Карл Маес, тренирал Ким Клийстърс от 12 годишна възраст до момента който става номер 1 в света, като ще споделя, само някои негови мисли и ще оставя всеки да ги тълкува, както смята за добре

1 - част от треньорското изкуство е да вкараш науката в тренировката, но не прекалявай.

2 - една от основните ни задачи като треньори е да активираме вътрешната мотивация на състезателките ни

3 - забавление + талант + тренировки = успех

4 - част от ключа към успеха при работата с жени е способността да се поставяме на тяхно място

5 - не става въпрос колко знаеш, а как предаваш, това което знаеш

6 - жените се мотивират от поставяне на конкретни задачи, за разлика от мъжете, които са мотивирани от резултата

7 -всяка цел, която си поставяте да се записва и да се сравнява напредъка, който е постигнат

8 - всяка секунда прекарана в корта трябва да е с конкретна цел и всеки удар да се знае защо го правим

9 - когато работим с жени имаме по-малко време за постигане на високо високи резултати в сравнение в работата с мъже

10 - всичко което правим във физическата подготовка трябва да е подчинено на изискванията на тениса


Конференцията приключи с интервю на Динара Сафина, бивша номер 1 в света. В него тя говори за живота си като състезателка както и с напрежението с което е трябвало да се пребори. Ще споделя една нейна фраза, която ми направи най-силно впечетление, става въпрос за треньора с който тя работи докато е в Испания – Панчо Алварино:

„Каквото и да правех, какъвто и резултат да постигах моят треньор никога не ми се караше, винаги се опитваше да разбере, причината за действията ми".

Манук Хиндлиян

Спонсори и партньори
Генерален спонсор
Официални спонсори
Медийни партньори
ПартньориММСITFTennis EuropeAmerican Chamber of Commerce in BulgariaБългарски национален тенис центърKinder+