България запази мястото си в групата за Фед Къп след две победи и две загуби в Португалия

07-02-2010 03:00

България запази мястото си в първа група на зона Европа/Африка за "Фед Къп" (световното отборно първенство за жени). Българският отбор в състав Цветана Пиронкова, Диа Евтимова, Елица Костова и Биляна Павлова с капитан Дора Рангелова постигна основната си цел след две победи и две загуби на много силния турнир в Португалия. България загуби с по 1-2 срещу Холандия и Израел, победи със същия резултат Словения и в решаващ плейоф отстрани домакините от Португалия с 2-0.В първата среща Диа Евтимова и Цветана Пиронкова загубиха в по три сета мачовете си поединично и това донесе успеха на съперничките от Холандия. Евтимова отстъпи пред Шайен Евайк с 1/6 7/6(6) 2/6, въпреки че спаси два мачбола във втория сет и доведе мача до трети. Пиронкова пък загуби за втори път за "Фед Къп" от бившата №1 за девойки Аранча Рус, този път в три сета със 7/6(5) 3/6 4/6. На двойки първите ни две ракети надиграха Никол Тисен и Ришел Хогенкамп със 7/5 5/7 6/2.Във втория кръг в групата България загуби също с 1-2 от отбора на Израел. Срещата започна много отлично с убедителна победа на Диа Евтимова над Керен Шломо с 6/0 6/3 за по-малко от час. Във втория сингъл Цветана Пиронкова бе близо до изненадата срещу №22 в света Шахар Пеер, като имаше четири сетбола в тайбрека на първия сет. Пеер все пак спечели със 7/6(11) 6/4. В решаващия мач на двойки Евтимова и Пиронкова се бориха до последно, но загубиха срещу Пеер и Юлия Глушко с 2/6 5/7.Последната трета среща в предварителната група се оказа без значение за класирането, тъй като Словения си бе осигурила първото място, а България оставаше на четвърто дори при победа. Капитаните на двата отбора дадоха почивка на титулярните си състезателки и България спечели с 2-1. В дебюта си за "Фед Къп" Биляна Павлова бе близо до успеха срещу Андрея Клепач, но загуби с 6/4 4/6 3/6 срещу състезателката, която преди две години бе в топ 100 в света. След това Елица Костова победи в два сета намиращата се на №113 в ранглистата на WTA - 237 места пред българката - със 7/5 6/1. На двойки Костова и Павлова разгромиха Клепач и Зец-Пешкирич с 6/1 6/2.Това бе и единствената загуба в турнира на отбора на Словения, който на следващия ден спечели полуфиналния си двубой и ще играе през април плейоф за Световна група II. България пък остана на последно място в групата, въпреки че имаше по-добри показатели от отбора на Израел - според регламента на "Фед Къп" при равни точки между два отбора следващ показател е срещата помежду им. Жребият определи домакините от Португалия за съперник на българките в плейофа за оставане в групата.Решителната среща започна отлично за България - в първия сингъл Диа Евтимова разгроми втората ракета на домакините Неуза Силва с 6/1 6/1 за по-малко от час. Въпреки че португалката е с над 60 места пред Диа в световната ранглиста на WTA, българката не й остави никакви шансове в най-добрия си мач за "Фед Къп". В двубоя между първите ракети Цветана Пиронкова също бе безкомпромисна срещу звездата на португалците Мишел Ларшер де Брито. Убедителната победа с 6/3 6/3 означаваше краен успех за България и оставане в групата.Словения и Швеция са двата отбора, които се класираха за плейофите за Световна група II, а Португалия и Босна и Херцеговина отпаднаха във втора група на зона Европа/Африка.Българският отбор за Фед Къп