Димитър Петров и Борислава Ботушарова са шампиони на Държавното първенство до 16 г. ДЕВИН КЪП

08-06-2009 03:00

Димитър Петров (“Изида” Добрич) и Борислава Ботушарова (“Пазарджик”) извоюваха шампионските титли на Държавното лично първенство за юноши и девойки до 16 г. “Девин Къп”. И двамата спечелиха в по три сета финалните срещи на първенството, което се проведе за трета поредна година на кортовете на ТК ЦСКА в София.

Непоставеният Димитър Петров се класира за финала с убедителни победи без загубен сет, включително над №1 в схемата Стефан Трифонов (“Спорт Палас” Сливен) във втория кръг и над №4 Фердун Шефкедов (“Локо 98” Пловдив) на полуфинал. В мача за титлата Петров се наложи и над втория поставен Пламен Митев (“М-Спорт”) с 4/6 7/5 6/4.

При девойките първият сериозен тест за Борислава Ботушарова бе във втория кръг, когато фаворитката за титлата отстрани Джулия Терзийска (“Дема”) със 7/6(2) 7/5. В другите си мачове до финала Ботушарова загуби общо седем гейма, а в решителната среща победи Цвета Димитрова (СБС) с 2/6 6/3 6/0.

След първенството в зала през януари, сегашният шампионат затвърди тенденцията за силно представяне на състезателки от долната възрастова група - три от полуфиналистките (Цвета Димитрова, Сара Боевска и Анна Велева) и пет от четвъртфиналистките (трите плюс Виктория Тодорова и Златка Папазова) играят до 14 г.

Пламен Авуски и Николай Кодинов (и двамата от “Локо 98”) станаха шампиони при юношеските двойки с успех на финала над Стефан Трифонов (“Спорт Палас”) и Станислав Александров (“Левски”) с 6/4 6/3. При девойките Джулия Терзийска (“Дема”) и Анастасия Николова (“Албена” Пловдив) надиграха във финала Весилина Иванова (“Лозенец 2000”) и Диди Фачикова (ЦСКА) със 7/5 6/2, а на смесени двойки Вилиян Петров (“Албена” Пловдив) и Цвета Димитрова (СБС) се наложиха над Станислав Александров (“Левски”) и Надежда Ставрева (ЦСКА) с 6/7(2) 6/1 [10-8].

Другите държавни лични първенства за юноши и девойки, които също носят името “Девин Къп”, са в следващите три седмици. От 12 до 18 юни на ТК “Дема” в София ще играят 14-годишните, от 19 до 26 юни на кортовете на ТК “Локомотив” е шампионатът до 18 г., а от 20 до 27 юни отново в София, на ТК “15:40” е първенството до 12 г.

Всички резултатиПризьорите от ДП до 16 г. Девин КъпДиректорът турнири и прояви на БФТ Николай Манчев награждава девойкитеДиректор развитие на БФТ Илия Атанасов награждава шампиона при юношите