Мартина Гледачева на финал в Италия, успешно представяне и на други състезателки в чужбина

17-05-2009 03:00

Националката ни за “Фед Къп” Мартина Гледачева достигна до първия си финал при жените на турнира в италианския град Казерта ($10,000). 18-годишната пловдивчанка записа победи над четири представителки на домакините, като в първите два кръга не загуби сет, на четвъртфинал отстрани опитната Силвия Диздери с 2/6 6/4 6/4, а след това обърна по подобен начин и поставената под №5 в схемата Алексия Вирджили с 2/6 6/1 6/4. На финала обаче Гледачева загуби от друга италианка - Мартина Ди Джузепе - с 6/7(7) 1/6.Полуфинал на турнира в румънската столица Букурещ ($10,000) стигна Таня Германлиева. Най-престижната й победа бе във втория кръг над №1 в схемата и 316-та в световната ранглиста Стефани Вонсути (Фр) с 6/3 6/3. Германлиева бе на крачка от класиране за финала, но загуби в драматична полуфинална среща от представителката на домакините Елена Богдан, европейска шампионка до 18 г. от миналата година, с 6/2 3/6 6/7(6).На същия турнир до финала на двойки достигнаха Десислава Младенова и Далия Зафирова. По пътя си те отстраниха три румънски двойки, включително поставените под №1 в схемата Бузарнеску/Матей с 6/1 6/1. Във финала, също след драматичен развой на мача, българките загубиха от Андрей/Гае (също от Румъния) с 1/6 7/5 [12-14].До четвъртфиналите в испанския град Фуертевентура (също $10,000) достигна Елица Костова. Двете й убедителни победи в първите два кръга обаче бяха последвани от загуба от Линда Фричкен (Гер) с 6/7(2) 6/1 5/7. На същия турнир Бистра Оташлийска отпадна на осминафинал, но в първия кръг се пребори с поставената под №7 Ана Зая (Гер) със 7/6(8) 2/6 7/6(5).Диа Евтимова стигна също до четвъртфиналите в турския курорт Анталия ($10,000), като втора поставена в схемата. След трудна победа над лихтенщайнската квалификантка Марина Новак с 6/4 4/6 6/4 в първия кръг, във втория Евтимова се наложи над Катерина Попова (Рус) с 6/2 6/1. След това обаче българката загуби със 7/5 4/6 2/6 от британката Аманда Карерас.На турнира до 18 г. в Истанбул пък Ани Вангелова и партньорката й Башак Ерайдин от домакините от Турция достигнаха до полуфиналите на двойки. На четвъртфинал те отстраниха първите поставени в схемата Абдураимова/Яксич (Узбекистан/Сърбия).