Сесил Каратанчева спечели титлата още в първия си турнир, Григор Димитров игра финал на двойки в Испания, Цветана Пиронкова отпадна достойно от №2 в света на Australian Open

20-01-2008 03:00

Сесил Каратанчева спечели титлата от турнира с награден фонд 25 000 долара в Сърпрайз (Аризона, САЩ), първи за нея след двегодишно отсъствие от кортовете поради наказание. 18-годишната българка показа, че наистина се намира в много добра форма и постигна 8 поредни победи поединично, последната от които на финала над Анджела Хейнс (САЩ) с 6/2 4/6 6/4.

Преди това Каратанчева записа още три убедителни победи в предварителния турнир, който спечели и по този начин взе “уайлд кард” за квалификациите. В тях българката отстрани последователно Сузана Лингман (САЩ) с 6/3 6/3, поставената под №1 Мария Кондратиева (Рус) с 6/1 6/0 и третата в ранглистата на ITF за девойки до 18 г. Кристина Кучова (Слвк) със 7/5 6/1.

В първия кръг в основната схема съперничка на Сесил Каратанчева бе индийката Сунита Рао, поставена под №5 и 193-та в женската ранглиста на WTA. Сесил загуби първия сет, но постигна пълен обрат до 2/6 6/3 6/2. Във втория кръг българката надигра категорично участващата с “уайлд кард” Робин Стивънсън (САЩ) с 6/0 6/2.

На четвъртфинал Каратанчева отстрани в два сета и Магдалена Рибарикова (Слвк) с 6/4 6/4, след което на полуфинал постигна най-сериозната си победа - със 7/6(4) 6/0 над украинката Виктория Кутузова, която през 2005 г. достигна №76 в света, а сега е 178-ма и бе поставена под №2 в схемата.

На двойки Сесил Каратанчева също се представи много добре с партньорка Шарийн-Рена Лаи от Малайзия, която няма класиране в световната ранглиста. Те отстраниха в първия кръг Ел Табах/Тетро (Кан) с 4/6 6/4 [10/8] и на четвъртфинал поставените под №4 Кондратиева/Льофевър (Рус/Фр) с 6/4 6/4. На полуфинал двете отпаднаха срещу Гъликсън/Пери (САЩ), спечелили след това титлата.

Европейският шампион до 16 г. Григор Димитров пък продължава с успешното си представяне и при мъжете. Българинът и 35-годишният му партньор Хуан-Алберт Вилока-Пуиг от Испания достигнаха до финала на двойки на турнира в Майорка с награден фонд 10 000 долара.

Двамата постигнаха три поредни победи без загубен сет, включително над поставените под №1 Рексач-Итоис/Сантос-Гонсалес (Исп) със 7/5 6/4 в полуфиналите. На финала Димитров и Вилока-Пуиг загубиха от третите в схемата Жанпиер/Пюжо (Фр).

В същото време Цветана Пиронкова се представи много достойно на първия турнир от Големия шлем - Откритото първенство на Австралия, където достигна до втория кръг. Първата ни ракета разгроми в първия кръг Олга Говорцова (Блр), която е 47-ма в ранглистата на WTA, с 6/1 6/1 за по-малко от час.

Във втория кръг Пиронкова затрудни значително №2 в света Светлана Кузнецова, като в първия сет я водеше с 5/2, а при 5/3 имаше сетбол. В крайна сметка Кузнецова спечели със 7/6(0) 6/2. Със спечелените на Откритото първенство на Австралия точки 20-годишната пловдивчанка ще влезе в първите 80 на световната ранглиста.