Григор Димитров спечели титлата в Тайланд, Виктория Томова игра два финала в Египет

Григор Димитров спечели титлата в Тайланд, Виктория Томова  игра два финала в Египет
25-09-2010 03:00

Григор Димитров триумфира с титлата на чалънджъра с награден фонд $35,000 (плюс гостоприемство), провеждащ се в Банкок (Тайланд).

Григор преодоля първи кръг, след като при резултат 4/6 6/2 1/0 поставения под №7 Иван Додиг (Хърватска) се отказа поради физическо неразположение. Във втори кръг Димитров се наложи с 6/4 6/1 над австралиеца Матю Ебдън, а на четвъртфиналите отстрани с 2/6 7/6(5) 6/3 германеца Себастиан Ришик.

В спора за място на финала Григор Димитров надигра с 6/3 6/4 поставения под №4 Го Соеда (Япония), като това бе втора победа за 19-годишният българин над японеца в рамките на една седмица.

Във финалния двубой хасковлията се наложи с 6/4 6/1 над руснака Александър Кудрявцев, печелейки трета поредна титла на турнири от серията Чалънджър и записвайки 15-та победа в последните си 15 изиграни мача.

Успехът в Банкок ще му донесе 80 точки за АТР ранглистата и ще го изкачи до около №136 в света. Следващият турнир на Григор Димитров се очаква да бъде започващият на 10-ти октомври чалънджър в Рен (Франция) с награден фонд 64,000 евро

1

Виктория Томова също игра през тази седмица, но на турнир за девойки до 18 години в Гиза (Египет). В първи кръг тя отстрани рускинята Анастасия Сайтова с 6/2 7/5. Във втори кръг младата българка се изправи срещу втората поставена в основната схема Джесика Рен (Великобритания). Нашето момиче игра много силно и след пълно превъзходство спечели мача с 6/0, 6/3.

В третия ден на турнира, който съвпадна с един от нашите най-светли празници – Деня на независимостта на България, Виктория Томова се срещна вече на осминафиналите с австрийката Пия Кониг. На практика обаче, срещата бе напълно протоколна, защото представителката на Австрия успя да спечели само 2 гейма (6/1, 6/1). Тя бе просто безпомощна пред Виктория, която игра много вдъхновено и както заяви след мача: „Посвещавам днешната си победа на празника на България”.

На четвъртфиналите Виктория Томова отново бе безпощадна и последва нова категорична победа с 6/1 6/1 над поставената под №8 рускиня Евгения Свинстова. В спора за място на финала 15-годишната българка отстрани с 6/1 6/4 четвъртата в схемата Анет Контавейт (Естония).

За съжаление победната серия на Виктория бе спряна във финалния двубой, където  15-годишната българка отстъпи с 2/6 3/6 на поставената под №3 Барбара Хаас (Австрия).

Томова игра финал и на двойки, където си партнираше именно с австрийката, но в спора за титлата загубиха с 4/6 5/7 от поставените под №4 Бианко/Нанкроу (Швейцария / Нова Зеландия)

Сред зрителите бяха българският посланик в Кайро Иван Гайтанджиев и членове на българската мисия, дошли да подкрепят младата българка, която очарова всички със своята игра и красота.

Елица Костова също се представи много добре през тази седмица и след три поредни победи достигна до полуфиналите на турнира за жени с награден фонд $25,000, провеждащ се в Румъния.

В първи кръг на основната схема 20-годишната българка се наложи с категоричното 6/1 6/0 над испанката Гарбин Мугуруса Бланко, а във втори отстрани със 7-6(6) 6-3 поставената под №7 словачка Ленка Винерова.

Костова изоставаше с 3-5 гейма в първия сет и с 4-6 точки в последвалия тайбрек, но намери сили да обърне развоя на двубоя и в крайна сметка се поздрави с победата.

На четвъртфиналите Елица се наложи с 5/7 7/5 6/2 над квалификантката Бибиан Шоофс (Холандия), която във втори кръг отстрани с 6/2 6/4 Диа Евтимова.  Победният ход на Костова бе спрян на полуфиналите, където 20-годишната българка отстъпи с 6/4 1/6 2/6 на поставената под №4 Кристина Кучова (Словакия).